O výstavách psů

Co to vlastně je?

Výstavu psů je kynologická akce, kde se předvádí psi s PP. Posuzuje se zde jejich exteriér a to podle standardu každého plemen. Ale i když se tedy zdá, že by měl pes být posouzen vždy stejně, realita je taková, že každý rozhodčí může mít podstatně rozdílný názor.

 

Proč?

Prakticky každý, kdo by chtěl mít od svého psa čistokrevná štěňata s PP, musí splnit určitý počet výstav a to s určitým hodnocením. A to hlavně z důvodu, aby nebyli do chovu pouštěni psi, kteří nějak zásadně neodpovídají standardu – ať už exteriérově, nebo i např. extrémní bázlivostí, či agresivitou. Velká část lidí je však, i po splnění povinných, navštěvuje stále.

 

Co s sebou?

URČITĚ: vstupní list, PP (pro případné zapsání dobrého výsledku), očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině, výstavní vodítko (ideálně v barvě psa), hřebeny na psa (ať si ho můžete těsně před vystavením doupravit), vodu pro psa, misku na vodu, pamlsky (můžete je používat i při předvádění psa), sáčky na exkrementy, pití a svačinu (na výstavě můžete být poměrně dlouho, ale obvykle si můžete také něco koupit)

MŮŽE SE HODIT: skládací židličky (čekání může být zdlouhavé), bouda pro psa (opravdu osvědčené, na výstavě je poměrně velký ruch a hluk, v boudě si pes může nerušeně odpočinout a až ho půjdete předvádět, nebude již vyčerpaný), nůžky (např. na ostřižení výstavního čísla, aby se Vám vešlo do pouzdra), pouzdro na výstavní číslo (číslo je sice samolepka, takže si ho můžete nalepit na oblečení, ale většinou příliš nedrží), pláštěnky a deštníky (pokud jdete na venkovní výstavu a hrozí nepříznivé počasí), plánek výstaviště (můžete, pokud se chcete rychle zorientovat především na větší výstavě), fotoaparát (samozřejmě na Vašeho pejska), peníze (na výstavách jsou stánky s občerstvením, ale hlavně s nepřebernou nabídkou věcí pro psy; popř. vstupné pro další osobu/y)

 

Odpolední soutěže: 

Týkají se toho, kdo v kruhu obdržel titul BOJ, BOB, BOV nebo (pouze na některých výstavách) nejlepší štěně a nejlepší dorost. Pokud jste to právě Vy, nezbývá než gratulovat. Na výstavě zůstanete až do odpoledne, do závěrečných soutěží. Zjistěte si, kde budou probíhat a přesuňte se tam. Nejprve budou soutěže (tj. mladý vystavovatel, chovná skupina, pár psů), poté budou mladí a dospělí nastupovat podle skupiny FCI. V předkruhu* se budou vždy připravovat psi a bude si je tam již prohlížet rozhodčí. Dobře se soustřeďte a čekejte až bude do předkruhu volána Vaše skupina FCI (zvlášť mladí a dospělí – BOJ a BOB). Již v předkruhu si rozhodčí často vybírá, které psy posune dále – dejte tedy psy do postoje. Poté, když Vás budou volat, všichni psi poběžíte do kruhu, většinou se oběhne kolečko a pak se psi postaví do postoje. Rozhodčí některé vybere (záleží na konkrétní výstavě, někde se rovnou vybere vítěz skupiny FCI, jinde si nejprve vyberou psy do užšího výběru apod.). Vítěz skupiny postupuje do další soutěže – stal se vítězem skupiny FCI BIG nebo JBIG (junior). Z vítězů skupin se dále vybere vítěz výstavního dne BOD a JBOD. Pokud je výstava rozdělená (tj. první den jsou některé skupiny FCI a druhý den zbylé), druhý den se vybere druhý vítěz výstavního dne a pak se vybere vítěz výstavy – BIS a JBIS – ze dvou vítězů dne.

 

Typy výstav

·         mezinárodní výstava psů - MVP

·         národní výstava psů - NVP

·         speciální výstava psů

·         klubová výstava psů

·         krajská výstava psů

·         oblastní výstava psů

·         evropská výstava psů

·         světová výstava spů

Třídy

·         třída štěňat............................................. 4 – 6 měsíců

·         třída dorostu........................................... 6 – 9 měsíců

·         třída mladých.......................................... 9 – 18 měsíců

·         mezitřída................................................. 15 – 24 měsíců

·         třída otevřená......................................... od 15 měsíců

·         třída pracovní.......................................... od 15 měsíců

·         třída vítězů (na NV) / šampionů (na MV).. od 15 měsíců

·         třída veteránů......................................... od 8 let

 

 

Známky

Známky jsou na podobném principu jako ve škole. Zde jsou řazeny od nejlepší po horší.

Ve třídě štěňat a dorostu se dávají pouze dvě známky:

  1. VN – velmi nadějný
  2. N – nadějný

 

V ostatních třídách:

  1. V – výborný (tuto známku dostává pes, který vykazuje typické znaky svého plemene a má jen drobné vady – přibližuje se ideálu popsanému           standardem plemene)
  2. VD – velmi dobrý (tuto známku dostává pes, který stále vykazuje typické znaky svého plemene, má jen drobné viditelné vady)
  3. D – dobrý (uděluje se jedince, který má hrubší vady)
  4. Dost. – dostatečný (uděluje se jedinci, kterému k ideálu chybí velmi mnoho)
  5. Neoc. – neoceněn (uděluje se psu, který má vady přechodného rázu)
  6. Diskvalif. – vyloučen z posuzování (uděluje se psu, který má vady, jaké standard uvádí jako vady vylučující, nebo psům extrémně agresivním či         bázlivým)
  7. Odst. – odstoupil (majitel psa může nahlásit, že odstupuje – ale musí to být před zadáním známek a pořadí)

 

PS: Pokud dostanete známku V nebo VD, za známkou bude ještě číslo (např. V2, VD1) – pokud je Vás v jedné třídě více se stejnou známkou, posuzovatel určí Vaše pořadí, pokud jste sami, máte automaticky 1 (např. V1, VD2).

 

Základní tituly a čekatelství

  • BOJ – nejlepší mladý pes z plemene (best of junior)
  • BOB – nejlepší pes z plemene (best of breed)
  • BOV – nejlepší veterán z plemene (best of vetran)
  • BIG (JBIG) – nejlepší pes ze skupiny FCI (JBIG – junior)
  • BOD (JBOD) – nejlepší pes výstavního dne (JBOD – junior)
  • BIS (JBIS) – nejlepší pes výstavy (JBIS – junior) PS: týká se výstav, které jsou dvoudenní – tj. 1. den jsou některá plemena, 2. den zbylá)
  • oblastní vítěz – zadává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd (mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů)
  • krajský vítěz – zadává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd (mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů)
  • klubový vítěz – většinou se zadává nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC z tříd (mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů)
  • vítěz speciální výstavy – většinou se zadává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC z tříd (mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů)
  • národní vítěz – zadává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC z tříd (mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů), (nemusí se zadávat na všech NV)
  • CAJC – čekatelství titulu Český junior šampion (může být zadán psovi i feně se známkou V1, zadává se na klubové, speciální, národní a mezinárodní výstavě)
  • CAC – čekatelství titulu Český šampion (může být zadán psovi i feně se známkou V1 ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů; zadává se na klubové, speciální, národní a mezinárodní výstavě)
  • r. CAC – (může být zadán psovi i feně se známkou V2 ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů; zadává se na klubové, speciální, národní a mezinárodní výstavě)
  • CACIB – čekatelství titulu Mezinárodní šampion, Mezinárodní výstavní šampion (může být zadán psovi i feně se známkou V1 ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů; zadává se na klubové, speciální, národní a mezinárodní výstavě)
  • r. CACIB – (může být zadán psovi i feně se známkou V2 r.CAC ze třídy, z které byl navržen CACIB a V1 CAC z ostatních tříd)

 

Soutěže

Prakticky na všech výstavách současně probíhají soutěže (nikdy nemusí být všechny zde uvedené):

 

Soutěže, na které se musíte přihlásit (společně s přihláškou na výstavu):

  • Mladý vystavovatel  - (neboli junior handling – soutěží se ve dvou skupinách, podle věku vystavovatele - skupina 9 - 13 let a skupina 13 – 17 let; nehodnotí se vzhled psa, ale jeho přdvedení).
  • Nejlepší pár psů – (pes a fena jednoho plemene, kteří byli na výstavě posouzeni a patřící jednomu majiteli; hodnotí se celkový soulad páru).
  • Nejlepší chovatelská skupina – (přihlašují se minimálně tři psy pocházející z vlastního chovu, kteří pocházejí z různých spojení (min. od dvou různých otců nebo matek) a byli na výstavě posouzeni; psi nemusí vlastnit jeden chovatel; hodnotí se celkový soulad a vzhled skupiny).
 
Soutěže, do kterých nastupujete automaticky po získání určitého ocenění:
  • Nejlepší veterán
  • Nejlepší štěně
  • Nejlepší dorost
  • a dále samozřejmě o:

o   BIG a JBIG

o   BOD a JBOD

o   BIS a JBIS

 

Šampionáty (některé)

·         Český junior šampion

o   3x CAJC nebo 2x CAJC a 1x CAC (získaný do věku 24 měsíců; již nemůže být použit pro získání jiného titulu)

o   min. od 2 rozhodčích

o   do 24 měsíců psa

·         Český šampion

o   4x CAC

o   min. od 2 rozhodčích

o   min. 2x z MV

o   min. ze 2 výstavních sezón

 

·         Český grand šampion

o   3x CAC (získaných ve třídě šampionů nebo vítězů)

o   minimálně 1x na MV

o   min. od 2 rozhodčích

o   pes musí mít v době získání prvního z těchto CACů již přiznaný titul Český šampion

o   res.CAC není možné použít místo CAC

·         Český veterán šampion

o   3x výborný 1 ve třídě veteránů

o   min. 1x na MV

o   min. od dvou rozhodčích

·         více zjistíte na stránkách ČMKU

 

Uchovnění

Pokud si na uchovnění potřebujete nechat změřit výšku a zapsat skus a plnochrupost, požádejte o to rozhodčího ideálně před začátkem zapisování Vašeho posudku.

 

Pojmy *

  • katalog výstavy – dostanete ho na každé výstavě zdarma, je zde uveden seznam psů, plemen, majitelů + další důležité informace (např. kde je výdej pohárů, kde se zapisuje do PP apod.)
  • vedoucí kruhu – řídí dění v kruhu (např. volá psy do kruhu)
  • posuzovatel/rozhodčí – znalec plemene (jeho standardu), který posoudí všechny psy od plemene, tj. zadá jim známky, nadiktuje posudky,…
  • zapisovatel – v kruhu zapisuje posudek tak, jak mu diktuje posuzovatel
  • předkruh – při závěrečných soutěžích; jsou dva kruhy, ve druhém, hlavním se psi předvádějí a rozhodčí vybírá vítěze a v prvním se připravují psi, kteří půjdou následně do druhého kruhu (již v předkruhu si však rozhodčí psy prohlíží a vybírá si)
  • FCI – mezinárodní kynologická federace
  • ČMKU – českomoravská kynologická unie